כתרים בשיניים

כתרים בשיניים

התקנת כתר בשן קדמית – הכי טבעי והכי חזק

צפו: טלי מץ בביקור במרפאה

שרית, מטופלת שעברה עקירות ושיקום אסתטי, מספרת: “היה לי הכל מהכל בין אם זה טיפולי שורש, כתרים, ושיקום אסתטי בפה כולל שלוש עקירות ביום אחד, ולא סבלתי מאף כאב. ישר לאחר הטיפול קיבלתי יחס אישי מהמרפאה – זה לא מובן מאליו”.

נגן וידאו

לפרטים נוספים התקשרו

או השאירו פרטים

5/5
5/5 ציון מצוין על פי 21 חוות דעת

תמונות לפני ואחרי

התמונות באתר זה נועדו להפצת ידע והסברה רפואית בלבד

כתרים בשיניים

הכתר הוא בעצם תחליף מלאכותי לכתר השן (קרוי גם כותרת השן) הטבעי, החלק החיצוני ביותר של השן.
כתרים מלאכותיים מותקנים במקרים של נזק לשן או לצרכים אסתטיים.

מבנה השן

השן שלנו בנויה מ-3 חלקים עיקריים:

  • שורש השן – החלק הסמוי מן העין, שנמצא בתוך הלסת.
  • צוואר השן – החלק המחבר בין שורש השן לכותרת השן.
  • כותרת השן (כתר) – החלק החיצוני של השן.

הכתר המלאכותי משמש כתחליף מדויק לכותרת הטבעית של השן. הכתר המלאכותי עוטף את השן מכל צדדיה, בדיוק כמו הכותרת הטבעית- ומספק הגנה לחלקי השן הפנימיים.

מתי צריך כתר?

במידה והשן עוברת הרס משמעותי, כזה שלא מאפשר שחזור על ידי אמצעים אחרים, רופא השיניים ימליץ לשחזר את השן באמצעות כתר מלאכותי.

המקרים בהם יש צורך בכתר מלאכותי:

  • חבלה בשן- במידה והשן נחבלה ונשברה, חלקה הפנימי עלול להיחשף ולהוות מטרד.
  • עששת- במקרים בהם העששת חמורה, יש צורך בעצירת התפשטות העששת לשאר חלקי הפה. לכן יהיה צורך בכיסוי השן על ידי כתר מלאכותי.
  • טיפול שורש- שן שעברה טיפול שורש משמעותי ואיבדה חומר שן רב, נשארת עם דפנות דקים בלבד. על מנת להגן עליהם משבירה, יכסה רופא השיניים את השן בכתר מלאכותי.
  • השתלות שיניים- השלב האחרון בהשתלות שיניים הינו כיסוי השן המושתלת על ידי כתר. הכתר מספק לשתל מראה ותפקוד תקין טבעי יותר.
  • שימוש אסתטי- במידה ואחת השיניים משנה את צבעה או מאפירה, הכתר המלאכותי משמש אותנו על מנת לשמור על השיניים בצבע אחיד ואסתטי יותר.

הכנת והתקנת הכתר

הכנת והתקנת הכתר מתבצעת בשלבים. זאת בכדי שרופא השיניים יוכל למדוד במדוייק את מבנה השן הצריכה כיסוי, ולשלוח את המדידות למעבדה מיוחדת שמתאימה את הכתר בהתאם למדידות המדוייקות הללו.

תחילה, טרם הכנת הכתר, יש להשלים הליכים רפואיים אחרים כגון ניקוי עששת וטיפולי שורש. זאת בכדי לאפשר את התאמתו המדויקת של הכתר המלאכותי וכן על מנת להאריך את סיכויי הכתר לשרוד שנים רבות.

בתחילת תהליך הכנת הכתר, רופא השיניים מכין את השן לקליטת הכתר. הוא מבצע השחזה של מבנה השן ומבצע סתימות במידת הצורך- זאת כדי לעצב בסיס מוצק אליו הכתר יוכל להיצמד בצורה חזקה יותר.
לאחר מכן רופא השיניים מייצר הטבעה של מדויקת של מבנה השן. רופא השיניים יחליט על גוון הכתר בהתאם לגוון השיניים הסמוכות על מנת להעניק לכתר מבנה טבעי ואסתטי.

ההטבעה נשלחת למעבדה מיוחדת בצירוף הוראות נוספות באשר לצורת הכתר, החומר בו יש להשתמש וכן הגוון הנדרש. הכנת הכתר במעבדה אורכת כמספר שבועות.

עד הכנת הכתר הקבוע, רופא השיניים משתמש בהטבעה שיצר על מנת להכין כתר זמני. כתר זה מודבק לשן על ידי דבק זמני- עד שהכתר המלאכותי מוכן.

עם הגעת הכתר המלאכותי, רופא השיניים מוציא את הכתר הזמני ומכין את השן לכתר הקבוע. הכתר הקבוע מודבק על ידי דבק קבוע על מנת שישאר יציב למשך שנים ארוכות. 

 

לפרטים נוספים התקשרו

או השאירו פרטים

סוגי כתרים

ישנם סוגי כתרים רבים הנבדלים בחומרים ממנו הם עשויים, בין הכתרים הנפוצים:

כתר מתכת עם ציפוי חרסינה

זהו הכתר הנפוץ ביותר לשימוש כיום. הוא בנוי בדרך כלל ממתכת הנקראת סגסוגת, שמצופה בחרסינה. ציפוי החרסינה יוצר מראה טבעי שמשתלב בחיוך ובמראה הכללי של הפה ויוצר תחושה אסתטית ונעימה. החיסרון היחיד של הכתר הזה הוא הפס המתכתי שנוצר בתחתית השן במקום שבו מתחבר הכתר אל החניכיים

כתרי זירקוניה

אלה הם כתרים המיוצרים מחרסינה טהורה, ואינם מכילים רכיב מתכתי. כתרים אלה מתאפיינים במיוחד באסתטיקה הגבוהה שלהם, במראה הטבעי והאותנטי שלהם ובהתאמתם לסביבה הלחה והשוחקת של הפה. כתרי זירקוניה הם כתרים יקרים יותר מכתרים מתכתיים, ולכן היישום שלהם הוא בעיקר עבור שיניים קדמיות ובמקרים בהם קיימת רגישות של המטופל לרכיב המתכתי שאותו ניתן למצוא בכתרים מסורתיים. הכתר חזק מאוד ועמיד בפני שחיקה, בו בעת בעל התאמה מלאה לגוף האדם. ניתן לשלב את כתר הזירקוניה עם חרסינה ובכך להעניק לו גוון טבעי עוד יותר

כתר Emax

כתרי אימקס הינו כתר מחרסינה דחוסה, כלומר כתר שעשוי כולו מחרסינה. הכתר נחשב כבעל עמידות גבוהה במיוחד בפני שבירה והוא מתאפיין במראה אסתטי מרשים וטבעי לכן משתמשים בו בעיקר לשיקום של שיניים קדמיות. מערכת הכתר מסוג Emax כוללת שימוש בחומרים מתקדמים ובתהליך ייצור קפדני.

באיזה כתר לבחור?

השימוש בכתרים השונים הוא בהתאם למיקום השן בה יש לטפל וכן במצב השן לפני הכנת הכתר. רופא מנוסה ומוסמך יחליט על סוג השתל בעת בניית תכנית הטיפול בהתאם למצב ולציפיות המטופל. כאשר מדובר בשיניים קדמיות נעדיף לרוב כתרים שיתנו לנו תוצאה אסתטית הכי טבעית ויפה וכאשר מדובר בשיקום שיניים אחוריות נוכל להיות יותר גמישים בנושא.

העבודה של הרופא ואיכות העבודה של הטכנאי מאוד חשובים להצלחת הטיפול ולשמירה על היגיינת הפה. כתר לקוי יכול להוביל לעששת מתחת לכתר ובשורש, דלקות בחניכיים, אסתטיקה לקויה, תפקוד לקוי ונזק בלתי הפיך לשן, לחניכיים ולעצם.

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

דילוג לתוכן