טיפולי שיננית

טיפולי שיננית

טיפול שיננית הוא מרכיב מרכזי בתחום הרפואה המניעתית ולו שתי מטרות: האחת לשמור על בריאות החניכיים באמצעות הסרת אבנית תקופתית והשנייה: לזהות אם ישנה התפתחות של מחלת חניכיים ולמנוע את התקדמותה. טיפול השיננית במרפאתנו כולל לצד הסרה יסודית של האבנית גם הדרכה מעשית לשמירה על רמה נאותה של היגיינה אורלית יומיומית.

טיפולי שיננית בילדים

אחד האתגרים המרכזיים בשמירה על בריאות השיניים בקרב ילדים הוא הצורך להקנות הרגלי היגיינה טובים, ולכן הטיפול בילדים מתמקד לא רק בהסרת האבנית, שכן לילדים אין אבנית רבה, אלא ברצון לספק להם חוויה נעימה וטובה. במרפאתנו חשוב לנו לשפר את חוויתם של הילדים, שלא פעם מגיעים עם פחדים, ולספק להם מעטפת טיפולית הכוללת טיפול להסרת אבנית והדרכה מעשית לאימוץ הרגלים בריאים לשמירה על השיניים, לדוגמה: מה כדאי לעשות לאחר אכילת מאכלים מתוקים, מה מותר, מה אסור, ממה מומלץ להימנע, כיצד לצחצח שיניים בשיטה יעילה ומהנה (אנחנו ממחישים את התהליך באמצעות דגם), ואיך לשמור על בריאות השיניים והחניכיים בדרך נעימה.
ככלל, מומלץ להגיע לטיפול שיננית אחת לחצי שנה, ובמצבים מורכבים יותר מומלץ להגיע אחת לשלושה חודשים. מצבים מורכבים קשורים למבנה פה ולסת, אשר מקשים על הצחצוח היומיומי ולשיניים שהוכתמו בעקבות צריכה של מאכלים צבעוניים. הטיפול מתאים לילדים בני 6 ומעלה.

טיפולי שיננית במבוגרים

טיפול שיננית במבוגרים נמשך בין 45-30 דקות ונערך אחת לשלושה חודשים או אחת לחצי שנה בהתאם למורכבות המקרה. כל עוד השיניים והחניכיים בריאות (גם אם ישנה דלקת קלה) מומלץ להגיע לטיפול שיננית אחת לחצי שנה. במקרים מורכבים יותר הכוללים פגיעה בעצם האוחזת את השן, שמעידה על מצב כרוני יש להגיע לתחזוקה אחת לשלושה חודשים או ארבעה חודשים. ראוי לציין שאין תרופה למחלת החניכיים וטיפול השיננית משמש כטיפול למניעת ריח רע מהפה לצד שמירה על היגיינה אורלית יומיומית.

הטיפול במחלות חניכיים

מחלת חניכיים נקראת “האויב השקט” היא מתפתחת מבלי שנוכל לשים לב אליה, בחלק מהמקרים היא לא מלווה בכאבים וקשה לאתר אותה. עם זאת למחלת החניכיים יש ארבעה תסמינים בולטים: הראשון – דימומים בעת הצחצוח, השני – נפיחויות החניכיים בחלל הפה, השלישי – אודם המשנה את גוון החניכיים והרביעי – ריח רע מהפה (שלא נובע מבעיות בקיבה או מבעיות בסינוסים). ריח רע מעיד על דלקת בחניכיים, עששת ואבנית והוא ניתן לטיפול במסגרת הביקור אצל השיננית ואצל רופא השיניים.

למה אפשר לצפות במהלך הטיפול?

טיפול השיננית במרפאתנו מבוצע באמצעות שלושה כלים עיקריים: שני כלים להסרת אבנית וכלי “הפוליש”. הכלי הראשון להסרת האבנית הוא כלי חשמלי המפנה אבנית גסה במהירות, הכלי השני הוא כלי ידני, ובאמצעותו אפשר לפנות אבנית גסה שחדרה לאזורים נחבאים בחניכיים, המכשיר השלישי הוא הפוליש שמטרתו להסיר כתמים מהשיניים. במקרים מסוימים ניתן להמליץ להוסיף גשר פלואוריד ששומר על השיניים מפני חורים ומפחית רגישות – בעיקר כאשר מדובר בילדים קטנים, ששגרת הצחצוח שלהם אינה טובה דיה וכן בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי. ביתר המקרים כל עוד אין נסיגת חניכיים, לא נמליץ על הוספת גשר פלואוריד אלא אם המטופל סובל מרגישות בשיניים.

האם טיפול השיננית מומלץ לאנשים עם כתרים, עם שיניים תותבות או עם שתלים?

טיפול שיננית מיועד לכל אדם ובמיוחד לאנשים עם כתרים ושתלים, שצוברים לכלוך רך (ולאו דווקא אבנית) גם אנשים הנעזרים בתותבות יכולים להביא את התותבת אל השיננית לצורך הסרת האבנית במטרה למנוע דלקת חניכיים.
לסיכום, שמירה על בריאות החניכיים מבטיחה שיניים בריאות שישמשו אתכם לאורך זמן – אחת לחצי שנה גשו לטיפול שיננית להסרת אבנית ולהדרכה מקצועית לשמירה על שגרת היגיינה נאותה, טיפולי שיננית סדירים ניתנים כטיפולים מקדימים לטיפולי השיניים וכן כטיפול למניעת ריח רע מהפה.

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

דילוג לתוכן