אורתודנטיה

אורתודנטיה

מה זה אורטודנטיה?

אורתודנטיה היא מומחיות ברפואת שיניים העוסקת בשלב מקדים של מניעת אי סדר וצפיפות השיניים וכן טיפול בפגמים בפה ובלסתות. האורתודנט הוא רופא שיניים מומחה שבנוסף להשלמת לימודי רפואת שיניים מלאים, עבר התמחות שאורכת כ-4 שנים. במדינת ישראל יש רק כ-200 רופאי שיניים מומחים באורתודנטיה שרשאים לעסוק בתחום מתוך כ-10,000 רופאי שיניים בישראל. לכן הקפידו לוודא שהרופא המטפל אכן רשום כמומחה בתחום זה.

מתי להתחיל?

אחד הטיפולים הנפוצים ביותר המבוצעים אצל הרופא האורתודנט הינו “יישור שיניים“, בעיקר בקרב בני נוער. מטרת הטיפול האורתודנטי הוא לא רק לשם צרכים אסתטיים בלבד- הטיפול האורתודנטי נועד במהותו לטפל במצבים שונים שעלולים להפריע להתפתחות תקינה של הלסת והפה.

סגירה לא תקינה של השיניים, חוסר בקיעת של השיניים, צפיפות השיניים, סטיית של הלסת או “מנשך הפוך”. כל אלו עלולים לגרום לבעיות ארוכות טווח שיתבטאו בכאבים מפרק הלסת, בבעיות חניכיים, עששת ושחיקת שיניים מוגברת עקב עומס לא אחיד עליהן.
לכן, איגוד האורתודנטיה בישראל, ממליץ להגיע לבדיקה ראשונה אצל אורתודנט מומחה כבר מגיל 8 ובכך למנוע צמיחה לא תקינה של השיניים.

אורתודנטיה למבוגרים

כמו אצל בני נוער, גם מבוגרים רבים מטופלים אצל אורתודנט ועוברים יישור שיניים. יישור השיניים אצל מבוגרים נובע מהצורך לתקן עיוותים בשיניים ובלסתות שנוצרו במהלך השנים בין השאר גם כטיפול מקדים למצבים רבים.

טיפול אורתודנטי מהווה גם חלק מהותי בשיקומי פה ולסת, ופעמים רבות מתבצע לפני הליכים כירורגים על מנת להכין את הפה לקליטת שתלים ולתוצאה סופית טובה ואסתטית יותר.

הטיפול אצל האורתודנט

כולנו היינו רוצים חיוך מושלם כבר מההתחלה, אך טיפול אורתודנטי נכון אינו מידי, ונמשך לתקופה של מספר חודשים ועד מספר שנים. בארסנל של האורתודנט ישנן שיטות שונות ואמצעים רבים, בהם הוא ישתמש על מנת לוודא שבסוף התהליך יהיה לכם החיוך המושלם.

  • רסן ליישור שיניים – את הרסן מקובל לבצע לילדים שנמצאים עוד בשלב גדילתם. הרסן נועד לטפל בבעיות במנשך, להזיז את השיניים לעמדה טובה יותר וכן למנוע גדילה לא שווה בין הלסתות. הרסן מורכב מטבעות שמקבעים לשיני המטופל וחלק נשלף שמתחברים יחדיו. את הרסן יש לחבר למספר שעות ביום (בדרך כלל בין 10 ל-16 שעות) על מנת להשיג את התוצאה הרצויה.
  • גשר – הגשר הוא אמצעי ותיק ומוכר מאוד המשמש ליישור שיניים. על כל שן האורתודנט מדביק “קוביות” (brackets) לשיניים, ומחבר ביניהם בעזרת חוטים וגומיות מיוחדות. תפקיד הגשר הוא להזיז את השיניים על ידי משיכה ודחיפה של השיניים בזויות שונות. התהליך הינו הדרגתי, וביקור לביקור, האורתודנט יכול לשנות את מיקום החוטים והגומיות על מנת להשיג את התוצאה הרצויה. לאחר סיום התהליך, האורתודנט יקבע את השיניים על מנת לשמור על התוצאה הרצויה.
  • קשתיות (שיטת Invisalign) – פלטת לשיניים הינה מתקן אשר משמש לטיפול בבעיות במבנה הפה והשיניים כדוגמת פערים במבנה השיניים.
    היום ניתן להשתמש בפלטת “אינויזליין” במקום בפלטה המסורתית. שיטה מהפכנית ליישור שיניים על ידי קשתות שקופות. האינוזליין הוא כמעט בלתי נראה בתוך הפה, ולכן מתאים בדיוק לאנשים שלא רוצים להסתובב עם גשר. את האינוזליין מבצעים על ידי הדמיה תלת מימדית ממוחשבת של שיני המטופל ותנועות השיניים שלו. בעזרת הדמיית המחשב, הרופא יכול לתכנן את מבנה האינוזליין לפי הצורך ובנוסך גם להראות למטופל את התוצאה הסופית של יישור השיניים שלו.

צפו: טלי מץ יצאה לפגוש את המטופלים במרפאת ד"ר גבריאלוב

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

דילוג לתוכן